تاريخچه حضور دووميداني ايران در المپيك

متاسفانه ایران حضور چندان درخشانی در مسابقات جهانی و المپیک در رشته دو میدانی نداشته است.تا پیش از المپیک 2012 لندن، 34 دووميداني كار ايران در 13 دوره بازي هاي المپيك شركت كردند. سابقه حضور دووميداني كاران ايران در بازي‌هاي المپيك: 1952 هلسينكي کشور فنلاند علي باغبان‌باشي (5 هزار متر و 3 هزار متر بامانع) رتبه‌هاي 36 و 17 را به دست آورد. 1956 ملبورن استرالیا علي باغبان‌باشي (ماراتن) به خط پايان نرسيد. نجم‌الدين فارابي (ده گانه) دوازدهم شد. 1960 رم کشور ایتالیا روح‌الله رحماني (پرش سه‌گام) سي‌ام شد. 1964 توكيو کشور آسیایی ژاپن اكبر باباخانلو (100 متر) (مسابقه نداد.) عبدالوهاب شاهخوره (200 متر) چهل و هشتم شد. حسين غفوري زاده (400 متر) پنجاهم شد. ابراهيم يزدان‌پناه (800 متر، 1500 متر، 5000 متر) به ترتيب سي و نهم و سي و چهارم شد و 5 هزار متر را شروع نكرد. جلال كشميري (پرتاب ديسك) بيست و ششم شد. سيمين صفامهر (100 متر زنان) چهل و سوم شد. نازلي بيات‌ماكو (پرش ارتفاع) حذف شد. سيمين صفامهر (پرش طول) سي و يكم شد. ژوليت گوركوف (پرتاب وزنه و پرتاب ديسك) به ترتيب شانزدهم و بيست و يكم شد. 1968 مكزيكو در کشور کمکزیک جلال كشميري (پرتاب وزنه و پرتاب ديسك) حذف شد. 1972 مونيخ آلمان فرهاد نواب (100 متر) هفتاد و پنجم شد. رضا انتظاري (400 متر و 800 متر) به ترتيب سي و نهم و سي و هشتم شد. تيمور غياثي (پرش ارتفاع) بيست و پنجم شد. 1976 مونترال کشور کانادا ايوب بوداغي (100 متر و 200 متر) به ترتيب شصت ودوم و سي و نهم شد. حسين ربي (5000 متر و 10000 متر) به ترتيب سي و سوم و سي و پنجم شد. تيمور غياثي (پرش ارتفاع) بيست و دوم شد. سلمان حسام (پرتاب ديسك) بيست و هشتم شد. 1988 سئول کره جنوبی ناصر باباپور (ماراتن) نود و سوم شد.المپیک  1992 بارسلونا در کشور اسپانیا حميد سجادي (3 هزار متر بامانع و 5 هزار متر) به ترتيب بيست و پنجم و سي و هشتم شد. حسين شايان (پرش ارتفاع) سي و سوم شد. 1996 آتلانتا کشور ایالات متحده آمریکا حميد سجادي (10 هزار متر) سي و پنجم شد. المپیک 2000 سيدني کشور استرالیا مهدي جلودارزاده (800 متر) سي و پنجم شد. در المپیک 2004 آتن کشور یونان سجاد مرادي (800 متر) شصت و يكم شد. عباس صميمي (پرتاب ديسك) بيست و هشتم شد. 2008 پكن در کشور چین احسان مهاجر شجاعي (800 متر) پنجاهم شد. سجاد مرادي (800 متر) نهم شد. امين نيكفر (پرتاب وزنه) حذف شد. احسان حدادي (پرتاب ديسك) هفدهم شد. عباس صميمي (پرتاب ديسك) بيست و ششم شد. هادي سپهرزاد (ده گانه) بيست و دوم شد.

در المپیک 2012 لندن در کشور انگلستان ، برای نخستین بار 10 دوومیدانی کار ایرانی موفق به کسب سهمیه ورودی مسابقات شدند، احسان حدادی در پرتاب دیسک، کاوه موسوی در پرتاب چکش، امین نیکفر در پرتاب وزنه ، سجاد مرادی در ماده 800 متر، لیلا رجبی در پرتاب وزنه، سجاد هاشمی آهنگری در 400 متر ، رضا قاسمی در 100 متر ، محمد ارزنده در پرش طول، روح اله عسگری در 110 متر مانع و ابراهیم رحیمیان در 20 کیلومتر پیاده روی المپیکی های ایران در این مسابقات بودند.

احسان حدادی در این رقابت ها با کسب مدال نقره پرتاب دیسک نخستین دوومیدانی کار ایران لقب گرفت که توانسته به مدال المپیک دست پیدا کند.

احسان حدادی  یک سال پیش از آن یعنی در سال 2011 در مسابقات قهرمانی جهان در کره جنوبی 2011 نیز با کسب مدال برنز مسابقات، نخستین دوومیدانی کار ایران لقب گرفت که توانست در مسابقات دوومیدانی قهرمانی جهان کشورمان را صاحب مدال کند.

محل فدراسیون دو ومیدانی در تهران و خیابان مفتح در محل ورزشگاه شهید شیرودی می باشد.افشین داوری هم اکنون ریاست فدراسیون دو و میدانی جمهوری اسلامی رابر عهده دارد

http://iaaf.ir

دو و میدانی یکی از ورزشهای پر طرفدار و مادر محسوب می شود و بقولی مادر همه ورزشها بشمار می آید.مسابقات دو، پیاده‌روی، پرش و پرتاب از دوران پیشاتاریخ تاکنون انجام می‌شده‌است. سنگ‌نگاره‌هایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع بر روی مقبره‌های مصریان باستان  متعلق به ۲۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد. ایرلندی‌های باستان از حدود ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مجموعه مسابقاتی را برگزار می‌کردند که پرتاب سنگ و دو نیز در بین آنها مشاهده می شد. وقتی مردم یونان در ۷۷۶ ق.م برگزاری بازی‌های المپیک را آغاز نمودند تنها رشته‌‌ای که در چندین دوره ابتدایی در آن برگزارمی شد مسابقه دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰ متر) را می‌دویدند. در دوره‌های بعدی رشته‌های دیگری از جمله انواع پرتاب‌ها و پرش‌ها نیز به آن اضافه شد و مهمترین رشته مسابقات پنج‌گانه محسوب می‌شد که از پنج رشته دو استادیون، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی تشکیل می‌شد.

سریعتر ، بالاتر و قویتر شعاریست دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس»خوانده می شود.مسابقات دو بر روی پیست مخصوص بیضی‌شکل دو و مسابقات میدانی یعنی پرتاب‌ها و پرش‌ها بر روی زمین چمن ورزشگاه برگزار می‌شود. طول پیست دو و میدانی در ورزشگاه‌های فضای باز ۴۰۰ متر و در سالن‌ها ۲۰۰ مترمی باشد بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی برگزاری مسابقات دو نباید بیش از ۲۵ دور در فضای باز و ۱۵ دور در سالن طول بکشند به همین جهت حداکثر مسافت دو در استادیوم ۱۰ هزار متر و در سالن ۳ هزار متر است و مسافت‌های طولانی‌تر مانند ماراتن در جاده برگزار می‌شوند.

پرش‌های دوومیدانی شامل پرش طول، پرش ارتفاع، پرش سه گام و پرش با نیزه و رشته‌های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه می شوند. رشته‌های ترکیبی دوومیدانی هم دهگانه، هفتگانه و پنجگانه هستند که در آن‌ها ورزشکاران چندین رشته مسابقه داده و با توجه به نتیجه ای که د هر رشته کسب می‌کنند امتیازی به دست آورده و در پایان کسی که امتیازات بیشتری داشته باشد برنده مسابقه خواهد بود.

http://iaaf.ir

خدمات مفید

از آنجایی ذات سایت یاف خدمات اطلاع رسانی است در این بخش خدمات مورد نیاز بازدیدکنندگان مانند بیمه و معرفی شرکتهای بزرگی چون بیمه ایران و بیمه های زندگی مانند بیمه عمر ، بیمه جامع زندگی و بیمه عمر مان و حتی بیمه های درمانی، خدمات خودرو مانند قیمت خودرو و خدمات بانکی و اقتصادی و خدمات کارت شارژ تلفن همراه و الی الخصوص شارژ ایرانسل ، شارژ همراه اول و شارژ مستقیم تلفن همراه به بازدیدکنندگان اطلاع رسانی می گردد.

 

 

 

بیمه مان چیست ؟

 آیا در مورد بیمه عمر و سرمایه گذاری مان بیمه ایران و پوششهای آن چیزی شنیده اید ؟ آیا تا به حال برای تامین آینده فرزندانتان فکر کرده اید ؟ ما قصد داریم شما را با مزایا و پوششهای بیمه مان بیمه ایران و شرکت ایران معین بیشتر آشنا نماییم . بیمه مان بیمه ایران در واقع نسخه تکمیل شده بیمه جامع زندگی می باشد که مشترکا توسط شرکت سهامی بیمه ایران و شرکت بیمه ایران معین که شرکت تحت پوشش بیمه ایران در منطقه آزاد کیش است طراحی و ارائه گردید . بیمه ای در اصل یک پوشش عمر و پس انداز مختلط می باشد . این بیمه نامه برای شخصی که میخواهد بیمه شود یک سرمایه گذاری است که از هر جهت برای ایشان سودمند خواهد بود. به این دلیل که بیمه مان علاوه بر سرمایه گذاری و پس انداز مطمئن ، شامل سرمایه فوت ، سرمایه فوت در اثر حادثه ، پوشش امراض خاص بجز سرطان  ، پوشش بیماری سرطان و پوشش معافیت از پرداخت حق بیمه میباشد ، حال شما را با این پوششها بیشتر آشنا مینماییم .

منبع :بیمه مان بیمه آنلاین

http://iaaf.ir

شما اینجا هستید: Home خدمات