دو و میدانی یکی از ورزشهای پر طرفدار و مادر محسوب می شود و بقولی مادر همه ورزشها بشمار می آید.مسابقات دو، پیاده‌روی، پرش و پرتاب از دوران پیشاتاریخ تاکنون انجام می‌شده‌است. سنگ‌نگاره‌هایی از مسابقات دو و پرش ارتفاع بر روی مقبره‌های مصریان باستان  متعلق به ۲۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح وجود دارد. ایرلندی‌های باستان از حدود ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد مسیح مجموعه مسابقاتی را برگزار می‌کردند که پرتاب سنگ و دو نیز در بین آنها مشاهده می شد. وقتی مردم یونان در ۷۷۶ ق.م برگزاری بازی‌های المپیک را آغاز نمودند تنها رشته‌‌ای که در چندین دوره ابتدایی در آن برگزارمی شد مسابقه دو سرعت معروف به استادیون بود که دوندگان طول ورزشگاه (حدود ۲۰۰ متر) را می‌دویدند. در دوره‌های بعدی رشته‌های دیگری از جمله انواع پرتاب‌ها و پرش‌ها نیز به آن اضافه شد و مهمترین رشته مسابقات پنج‌گانه محسوب می‌شد که از پنج رشته دو استادیون، پرش طول، پرتاب دیسک، پرتاب نیزه و کشتی تشکیل می‌شد.

سریعتر ، بالاتر و قویتر شعاریست دو و میدانی در المپیک به زبان یونانی «سیتیوس، آلتیوس، فورتیوس»خوانده می شود.مسابقات دو بر روی پیست مخصوص بیضی‌شکل دو و مسابقات میدانی یعنی پرتاب‌ها و پرش‌ها بر روی زمین چمن ورزشگاه برگزار می‌شود. طول پیست دو و میدانی در ورزشگاه‌های فضای باز ۴۰۰ متر و در سالن‌ها ۲۰۰ مترمی باشد بر اساس استانداردهای فدراسیون جهانی برگزاری مسابقات دو نباید بیش از ۲۵ دور در فضای باز و ۱۵ دور در سالن طول بکشند به همین جهت حداکثر مسافت دو در استادیوم ۱۰ هزار متر و در سالن ۳ هزار متر است و مسافت‌های طولانی‌تر مانند ماراتن در جاده برگزار می‌شوند.

پرش‌های دوومیدانی شامل پرش طول، پرش ارتفاع، پرش سه گام و پرش با نیزه و رشته‌های پرتابی شامل پرتاب وزنه، چکش، دیسک و نیزه می شوند. رشته‌های ترکیبی دوومیدانی هم دهگانه، هفتگانه و پنجگانه هستند که در آن‌ها ورزشکاران چندین رشته مسابقه داده و با توجه به نتیجه ای که د هر رشته کسب می‌کنند امتیازی به دست آورده و در پایان کسی که امتیازات بیشتری داشته باشد برنده مسابقه خواهد بود.

http://iaaf.ir

شما اینجا هستید: Home خدمات دو و میدانی